-
„Изхвърлени в Америка“ – една лична история, един общочовешки проблем
Това е една от онези книги, които не можеш да оставиш и дори след като си прочел продължава да те преследва, да те човърка, да те кара да мислиш и да премисляш. Истинско удоволствие е и българският превод на Надежда Розова, както и цялото оформление на изданието на ICU със специално послание от самата авторка. С нетръпение очаквам да видя…
-
Who let the dogs out? Сизър Милан.
Каня се да ви разкажа малко повече за тази книга от… година и половина. Не ме съдете. Преди малко повече от година и половина с приятеля ми решихме да си вземем куче (т.е. аз го убедих). И тъй като той беше имал само „дворни кучета“, а на мен това щеше да ми бъде първото, решихме да се подготвим добре. Естествено,…
-
Красивият език ще спаси света
Когато за пръв път у нас излезе сборникът с разкази „На изток от Запада“ на Мирослав Пенков, с Бени бяхме във възторг. Всъщност бяхме толкова впечатлени и респектирани, че никоя от нас не посмя да напише текст за книгата, просто все не откривахме правилните думи. А това пък е най-голямата сила на Пенков – да нанизва думите по зашеметяващ начин,…
-
Седем добри години и няколко много добри разказа
Седем добри години, Етгар Керет, изд. Жанет 45, 2015 г. „Седем добри години“ определено е любимият ми сборник с разкази на Етгар Керет. Може би защото са най-реални, може би защото вече познавам този автор и текстовете му ми стават все по-близки и по-близки, може би пък наистина са по-добри от другите досега… Причината всъщност не е от такава важност,…
-
Скъпа госпожо Липска
„Скъпа госпожо Шуберт“ е първият ми досег с Ева Липска. Доста късно, знам, но нали по-добре е късно, отколкото никога. И останах повече от доволна, защото срещата ми с Вас, скъпа госпожо Липска, бе просто чудесна. Естествено прочетох книгата за рекордно време, защото поетичната проза на полската писателка е пристрастяваща. В компанията на прекрасния превод на Вера Деянова и страхотните…
-
12 месеца, 12 книги
При толкова много класации за най-продавани и най-четени книги през изминалата година се замислих кои са моите фаворити за 2015 г. Не съм от хората, които четат бързо, обичам да прекарвам времето си в четене като почивка – отпускам се, чета и се наслаждавам, не броя страници и минути, затова трябва да съм в подходящо настроение. Ето защо и не…
-
За един куфар и много пътешествия
За пътуването като начин на съществуване, като търсене и откриване на Аз-а на най-неочаквани места, като опит за бягство, като осмисляне на битието, като желание за промяна, като цяр… Куфарът на брат ми, съст. Невена Дишлиева-Кръстева, изд. ICU, 2015 г. Макар да звучи сякаш е клише, тази книга е точно обратното – една приятна изненада, нестандартен поглед към е/имигрантството и…
-
Детето в теб иска да оцветява!
Не знам дали сте обичали да оцветявате като малки. Аз обожавах. Стремях се да не излизам от линиите, разбира се, но това се получи чак след около десет оцветени книжки. И така до около втори или трети клас, когато спрях да оцветявам и започнах да се упражнявам да рисувам. В последствие и рисуването остана на заден план, избутано от по-неотложни…
-
Завръщане към Харолд Фрай
„Невероятното странстване на Харолд Фрай“, Рейчъл Джойс, изд. AMG, 2014 г. Трябваше да напиша този текст доста отдавна, още когато книгата излезе за първи път в България. Но от друга страна много ми допада идеята да напомняме за вече „остарели“ според бързо препускащото време и наводнения книжен пазар книги, особено ако прочитането им си заслужава. Струва ми се, че някои…
-
„Странните неща“… се оказаха странно хубави
Да разтвориш книга с разкази от непознат до този момент за теб български автор на слънчева пролетна пейка…. и след прочитането на няколко от текстовете да те споходи усещането за приятна изненада, за среща с човек, когото е добре да срещнеш и да не отминеш, а да останеш в историите му за дълго… „Странните неща“, Стефан Бонев, изд. Летера „Странните…